Kiermasz rozpoczął się w niedziele 4 września o godzinie 9:00. Swoje stoiska zaprezentowało 40 pszczelarzy z Województwa Lubelskiego, 3 twórcy ludowi oraz 7 instytucji. Wykład okolicznościowy w Trybunale koronnym wygłosił Prof. dr hab. Ryszard Dobrowolski z UMCS. Temat wykładu: Jakość wosku pszczelego – obecny stan badań. Obchody V Wojewódzkiego Lubelskiego Święto Miodu rozpoczęły się mszą w intencji pszczelarzy w Archikatedrze Lubelskiej, którą celebrowali wraz z proboszczem ksiądz prałat Lis oraz prałat Kuzia, członek honorowy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Msza miała charakter uroczysty, odbywała się w asyście czternastu sztandarów pszczelarskich.
Pochód pszczelarzy, po zakończeniu mszy świętej, odbył się z Archikatedry do Trybunału Koronnego w asyście orkiestry dętej z Szastarki i czternastu sztandarów organizacji pszczelarskich, przybyłych na Lubelskie Święto Miodu. Pszczelarze maszerowali z placu katedralnego ulicą Królewską i weszli na Stare Miasto przez Bramę Krakowską.
W części oficjalnej uczestniczyli pszczelarze oraz osoby przebywające na Rynku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz regionu i miasta oraz instytucji współpracujących z pszczelarzami. W obradach uczestniczyli i wręczali odznaczenia: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin – Anna Augustyniak, dyrektor Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli – Marcin Kępowicz, dyrektor WIORIN – Teresa Wyłupek, przedstawiciel Ligi Ochrony Przyrody – Grzegorz Szwed. Byli również przedstawiciele organizacji pszczelarskich działających na terenie Województwa lubelskiego.
Podczas obrad wręczane były odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju pszczelarstwa na Lubelszczyźnie. Wręczono trzy Medale Prezydenta Miasta Lublin, trzy grawertony Marszałka Województwa Lubelskiego oraz odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Przeprowadzono działania edukacyjne na stoisku „Fundacji Podziękuj Pszczole”, gdzie realizowano konkursy i pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Celem było przybliżenie problematyki pszczelarskiej i oswajanie dzieci z tymi pożytecznymi owadami
Na zakończenie obrad uczestnicy otrzymali pamiątkowe czarki, wykonane specjalnie z okazji V Wojewódzkiego Lubelskiego Święta Miodu. Odbyła się degustacja miodu pitnego oraz potraw z udziałem miodu.
Część artystyczna rozpoczęła się o 14:00 pierwsza wystąpiła „Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki”, a następnie zespół folklorystyczny „Kresowianki” z Włodawy, uczestnicy programu The Voice Kids: Oliwia Kołbuk, Maksymilian Belniak, Korneliusz Łakomy, Lubelska Orkiestra Rodzinna oraz na zakończenie koncert zespołu jazzowego „Old Begineers” w przerwie modelki zaprezentowały pokaz mody pszczelarskiej.